Kosmetyki naturalne w natarciu – szybki przewodnik

kosmetyki naturalne

W ostatnich latach wielką furorę na całym świecie robią kosmetyki naturalne. Powstaje coraz więcej marek oraz produktów, które poprzez użyte w nich składniki mają różnić się na korzyść od tego, czego do tej pory używałyśmy. Co więc warto o nich wiedzieć?

Przede wszystkim kosmetyki naturalne to takie, które powstały na bazie produktów pochodzących z naturalnych źródeł. Nie ma w nich więc chemikaliów i syntetyków, które z powodzeniem – w tradycyjnych kosmetykach – zastępowały to, co możemy znaleźć w przyrodzie. Niezależnie bowiem od tego, jak łagodnie i owocowo pachnie Wasz nowy krem do twarzy, bardzo prawdopodobne jest, że z owocami ma on niewiele wspólnego. Poza nazwą oczywiście. Niestety – nasz nos łatwo daje się oszukać i stosowane w kosmetyce tzw. „substancje zapachowe” potrafią oddać każdy z rozpoznawanych przez człowieka zapachów. Żeby było ciekawiej, substancje te mogą też powodować alergie. Mamy więc pierwszy argument przemawiający za stosowaniem tego, co dała natura, a nie laboratorium chemiczne.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wspomniane wyżej substancje zapachowe to tylko jeden ze składników naszych kosmetyków, a w kremie mogą pojawić się tak „zachęcające” substancje jak na przykład estry kwasu parahydroksybenzoesowego, czyli inaczej “parabeny” – wybór kosmetyków naturalnych zamiast tradycyjnych staje się coraz bardziej oczywisty.

Zanim jednak wyrzucicie tę całą chemię do kosza albo zaczniecie przynajmniej kupować kosmetyki naturalne zamiast tradycyjnych, pamiętajcie o jednej, bardzo istotnej rzeczy. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej i prawnie obowiązującej definicji tego, co może być nazwane kosmetykiem naturalnym. Co więcej – aby były one bezpieczne, ich składniki muszą być naprawdę starannie dobrane, a marka, która stoi za danym produktem, znana i zaufana. Zanim więc zaczniecie rezygnować z tego, co już znacie, poczytajcie o składnikach, sprawdźcie markę, którą chcecie kupić, przeczytajcie opinie w internecie. Będzie to na pewno wymagać od Was poświęcenia więcej czasu, ale uchroni Was przed produktami producentów, którzy na bazie nowej mody próbują zarobić, niekoniecznie martwiąc się to, co faktycznie oddają w ręce konsumentek.

Na pewno też warto zaglądać na blogowourodowo. Obiecujemy, że bardziej przyjrzymy się kosmetykom naturalnym i spróbujemy pomagać Wam we właściwych wyborach!