Koloryzacja włosów – jak zapobiec utracie pigmentu?

koloryzacja włosów trwały kolor sposoby na przedłużenie trwałości farby do włosów

Niestety, nic w życiu nie jest wiecznie, a już na pewno nie kolor włosów po farbowaniu. Skoro nie da się zapobiec nieuniknionemu odrastaniu pasm, możesz zawsze zastosować kilka poniższych kroków by mieć pewność, że Twoje włosy po koloryzacji pozostaną tak błyszczące i piękne jak długo będzie to możliwe. Niżej znajdziesz porady, dzięki którym unikniesz szybkiej utraty pigmentu.

ZANIM ZMIENISZ KOLOR

Dzień przed farbowaniem umyj włosy rozjaśniającym szamponem. Silniejsze detergenty uniemożliwiają nadmierne gromadzenie się produktu, dzięki czemu kolor wnika głębiej i dłużej utrzymuje się na włosach. Odcienie blondu i brązu, w przeciwieństwie do czerwieni, lepiej wytrzymują próbę czasu. Dlaczego? Rudości zmywają się tydzień lub dwa szybciej, bo zawierają mniejsze molekuły koloru, które tym samym łatwiej i szybciej wydostają się z włosów.

KOLORYZACJA… A CO POTEM?

Z umyciem włosów szamponem poczekaj 48 godzin, aby cząsteczki farby miały czas na ulokowanie. Używaj szamponu przeznaczonego do włosów po koloryzacji, który zawiera mniej szkodliwych detergentów. Nie zapomnij też o płukaniu chłodną wodą- gorąca spowoduje powiększenie powłoki włosa, co sprawia, że kolor szybciej sie wypłukuje. Raz w tygodniu nakładaj maskę pielęgnacyjną. Dodatkowe nawilżenie wzmocni kosmyki, czyniąc je mniej podatnymi na uszkodzenia zewnętrzne, które powodują blaknięcie koloru. Stosowanie odżywek pomaga także stworzyć gładką powierzchnię, ktora pozwala włosom lepiej odbijać światło, czyniąc kolor bardziej żywym.

UNIKAJ SŁOŃCA i uważaj na chlor

Słoneczne promienie UV rozbijają melaninę (lub pigment) we włosach, rozjaśniając chemicznie farbowane włosy o całe 4 odcienie. Ciemniejsze włosy są bardziej odporne, a rude są najbardziej podatne na wymuszone słońcem płowienie. Środek dezynfekujący, który niszczy niechciane bakterie w basenie. Z drugiej strony, dla twojego nowego koloru włosów to jak pływanie w wybielaczu. Chlor może sprawić, że jasne włosy staną się zielone, siwe- żółte, a rude będą wyglądać mniej żywo. Zanim się zanurzysz w basenie, zmocz włosy w świeżej wodzie- dzięki temu wchłoną mniej chloru, bo przedtem będą już odpowiednio nasiąknięte. Pamiętaj, by opłukać włosy zaraz po wyjściu z wody.

PRYSZNIC – NA RATUNEK WŁOSOM

Pamiętasz, co napisaliśmy o chlorze? On znajduje się także w wodzie z kranu. Twoje włosy nie są bezpieczne nawet wtedy, gdy woda pochodzi ze studni (często zawiera ona bowiem pierwiastki takie jak miedź, które mogą zmienić odcień twoich włosów). Stosuj domowe zabiegi wygładzające, by dodać intensywnego blasku i wzmocnić wyblaknięty odcień włosów. Do dzieła! :)

koloryzacja

1. Dove Hair Therapy Colour Radiance – odżywka chroniąca kolor

2. Garnier Ultra Doux olejek arganowy&żurawina – odżywka chroniąca kolor

3. Yves Rocher Couleur – szampon chroniący blask farbowanych włosów