Kolagen: jakie ma znaczenie dla młodości skóry?

kolagen kosmeyki z kolagenem kolagen w skórze

O kolagenie słyszy się wiele – zarówno w kontekście tego, że zawarty w skórze podtrzymuje jej młodość, jak i o jego skuteczności jako składnika kosmetyków przeciwstarzeniowych. Czym tak naprawdę jest kolagen? To nic innego, jak główne białko tkanki łącznej zawartej w skórze, a do jego funkcji w kontekście urodowym należy przede wszystkim zapewnienie skórze odpowiedniego napięcia, gęstości o odnowy jej komórek. To również białko najważniejsze w podtrzymywaniu elastyczności skóry.

Kolagen a starzenie

Jaki jest bezpośredni związek z zawartością kolagenu w skórze a starzeniem? To bardzo proste: kiedy skóra się starzeje, traci elastyczność i napięcie. Duża część tego efektu to rezultat rozpadania się włókien kolagenowych, które są naturalnym wsparciem młodego i świeżego wyglądu cery. Kiedy tracisz kolagen z upływem lat, cera staje się mniej elastyczna, pojawiają się na niej coraz bardziej widoczne bruzdy i zmarszczki. Naturalna bariera ochronna cery słabnie, a to może prowadzić do widocznych zmian starzeniowych. Jak sobie pomóc? Powinnaś skupić się na wielotorowej stymulacji produkcji włókien kolagenowych w skórze. Efektywne są kremy, które zawierają retinoidy i retinol – działają dokładnie w tych warstwach skóry, w której włókna tworzą się, by podtrzymywać elastyczność powłok. Kiedy w ten sposób wspierasz odnowę komórkową, skóra regeneruje się szybciej. Do innych składników stymulujących odmładzanie należą peptydy miedzi, które również sprawiają, że kolagen jest produkowany przez skórę w większej ilości (a ponadto mają również właściwości gojące drobne ranki).

Co jeszcze dla młodości?

By zapobiegać starzeniu powinnaś również dostarczać organizmowi aminokwasów, dzięki którym kolagen jest w ciele wytwarzany prawidłowo. Gdzie go znajdziesz? Sięgaj częściej po soczewicę, orzeszki ziemne, jajka, mleko, oraz czerwone i białe mięso. Podobny efekt osiągniesz włączając w dietę soję, różne gatunki fasoli i szparagi. Nie zapominaj o witaminie C – to ona jest pierwiastkiem, który zwiększa produkcję włókien kolagenowych. Jako przekąski wybieraj cytrusy, a oprócz tego pamiętaj o serach, jabłkach, brokułach, czarnej porzeczce i kapuście! Warto również mieć w pamięci fakt, że kolagen to nie tylko obrońca przed starzeniem. Utrzymywanie jego odpowiedniego poziomu to także gwarancja dobrej kondycji skóry po peelingach i zabiegach inwazyjnych, szybsze zanikanie blizn i bliznowców, a także zdrowe włosy i paznokcie.

Dbaj o siebie! Dla młodego i promiennego wyglądu warto! :)