Jesienny sposób na pielęgnację? Kawa!

jesienna pielęgnacja kawa cera uroda ciało kofeina naturalna pielęgnacja peeling

Właściwości antybakteryjne, detoksykujące, antystresowe… to tylko niektóre właściwości kawy, które pozwoliły ją zaadaptować jako składnik różnorodnych produktów z drogeryjnych półek. Oprócz walorów zapachowych, kawa jest w stanie ujędrnić skórę, poprawić mikrokrążenie, stymulować spalanie tłuszczu i pobudzić ciało do regeneracji. Zapachu oczywiście również nie należy pomijać, jest jak balsam w szare jesienne poranki, prawda? :) Kosmetyki na bazie kawy odmładzają i przywracają blask cerze. Skutecznie chronią łańcuchy białkowe i lipidy skóry, chronią przed fotostarzeniem się skóry.

Kawa – zdemaskowany urodowy bohater

Jednym z ważnych składników brązowych ziarenek są polifenole. To nic innego niż przeciwutleniacze, a te są przecież niezrównanymi przyjaciółmi skóry. Przez to, że kawa zawiera kwas chlorogenowy (polifenol), chroni DNA przed uszkodzeniem, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek oraz walczy z istniejącymi nierównościami i przywraca skórze elastyczność. Kawa to idealny przeciwnik cellulitu, zwłaszcza przez to, że pobudza spalanie tłuszczu w komórkach. Dodatkowo stymuluje krążenie krwi, a takie dwutorowe działanie pozwala rozprawić się ze skórką pomarańczową (brak ucisku na naczynia limfatyczne i krwionośne powoduje, że fałdy i bruzdy łatwiej znikają).  Oprócz tego zmielone ziarna kawy to doskonałe drobinki peelingujące. Jeśli jesteś zwolenniczką samodzielnych urodowych eksperymentów możesz dodać zmieloną kawę do ulubionego, dopasowanego zapachem, żelu pod prysznic i wypróbować taki naturalny peeling. Dzięki walorom aromaterapeutycznym kawy warto również sięgać po olejki i płyny do kąpieli o jej zapachu.

Kawa dla ciała i dla wnętrza

Podsumowując, czasy, kiedy kawa była kojarzona tylko z kuchnią dawno minęły. I całe szczęście, bo szkoda byłoby zmarnować takie właściwości. Ciekawostką jest to, że kofeina z kawy może również wchłaniać się przez skórę. Oprócz wpływu na skórę, równie korzystne działanie wykazuje w stosunku do włosów i skóry głowy. Szampony z dodatkiem kofeiny przyspieszają wzrost włosów, poprawiają stan ich cebulek. Niweluje również oddziaływanie hormonów stresu na cebulkę włosa i ogranicza wypadanie. Najpopularniejszymi kosmetykami zawierającymi ekstrakty z kawy są kremy i balsamy do ciała. W związku z tym, że działanie kofeiny może być drażniące dla skóry, powinny na kawowe specyfiki uważać przede wszystkim kobiety w ciąży. Polecamy kosmetyczną „małą czarną” dla ciała i samopoczucia :)