Jak zmniejszyć widoczność porów? Ciesz się gładką cerą!

jak zmniejszyć widoczność porów rozszerzone pory niedoskonałości cera tłusta

Wiele z nas – zamiast cieszyć się coraz piękniejszą, wiosenną pogodą – drży na myśl o dostosowaniu makijażu do pogody… Dlaczego? Problemem są rozszerzone pory, które łatwo ukryć pod warstwą zimowego, kryjącego make upu, ale trudno zamaskować, kiedy temperatura na dworze staje się na tyle wysoka, by ciężki makijaż stał się niewygodny i obciążający. Zamiast obawiać się słonecznych promieni, spróbuj powalczyć z problemem. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak zmniejszyć widoczność porów, w tym tekście znajdziesz kilka prostych i przydatnych porad :)

Jak zmniejszyć widoczność porów: garść faktów

Pory to otworki w skórze, które pozbawione są tkanki mięśniowej, więc pozbawione są zdolności samoistnego zamykania się  i otwierania. Do czego służą? Przede wszystkim do odprowadzania zanieczyszczeń i sebum. W praktyce oznacza to, że nie da się – i byłoby to dla skóry szkodliwe – zamknąć ich całkowicie. Jeśli problemem twojej cery są rozszerzone pory, nie powinnaś się martwić – są sposoby, by skutecznie zmniejszyć ich widoczność i zwęzić je na tyle, by skóra sprawiała wrażenie gładszej. Najczęstszej problem rozszerzonych porów spowodowany jest przetłuszczaniem cery – nadmiar produkowanego przez nią sebum zbiera się w otworach i powoduje opuchliznę, która skutkuje tym, że same pory stają się bardziej widoczne niż byłyby normalnie.

Zadziałaj na pory: sposoby na wygładzenie

Podstawowym sposobem na to, jak zmniejszyć widoczność porów jest utrzymanie skóry twarzy w czystości. Dobór kosmetyków również powinien być nieprzypadkowy – zwracaj uwagę na składniki takie jak witamina A i jej pochodne, kwasy w delikatnym stężeniu (owocowe, salicylowy, migdałowy), oraz glinki. Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie – najpierw przemywając ją żelem, następnie przecierając dostosowanym do jej potrzeb tonikiem. W upalne dni powinnaś robić to częściej (doskonale sprawdza się do tego celu woda termalna oraz toniki w sprayu, które odświeżą buzię i pozwolą na bieżąco pozbyć się zanieczyszczeń. Twoim sprzymierzeńcem jest także peeling, pamiętaj jednak, że kiedy rozszerzonym porom towarzyszą zapalne zmiany trądzikowe, warto zrezygnować z tych o formule scrubu na rzecz kosmetyków enzymatycznych (będą również oczyszczać dokładnie, ale nie podrażnią buzi).

A kiedy uporasz się z problemem widocznych porów, będziesz mogła zmienić makijaż na lżejszy i cieszyć się wiosennym słońcem bez obciążania cery :) Pamiętaj tylko o filtrach UV!