Jak zapobiec wrastaniu włosków? Depilacja bez problemu

jak zapobiec wrastaniu włosków depilacja nogi skóra pielęgnacja uroda

Wrastające włoski mogą przysporzyć kłopotów zwłaszcza w lecie, kiedy wyjątkowo dbamy o depilację. Zamiast martwić się tymi, które wrastają, warto zapbiegać takiej sytuacji, by nie musieć walczyć z niepotrzebnymi podrażnieniami i drobnymi infekcjami. Jak zapobiec wrastaniu włosków? Powinnaś przede wszystkim zacząć od odpowiedniego przygotowania skóry i właściwej pielęgnacji!

Gładka skóra bez podrażnień: co przed depilacją?

Przede wszystkim staraj się unikać drażniących kosmetyków. Nieważne, czy mówimy o skórze ciała, czy twarzy – najważniejsze by nie miały w składzie alkoholu, który wysusza. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kosmetyków do mycia ciała – często te, które są skomponowane na bazie mydła pozostawiają uczucie ściągnięcia – to znaczy, że ich działanie jest zbyt silne i jeśli chcesz, by skóra nie była podatna na wrastanie i jego konsekwencje, warto taki produkt zmienić na coś delikatniejszego. Pamiętaj, że kiedy twoja skóra jest wysuszona, łatwiej  podrażnienia i wrastanie. Nie używaj także zbyt ciepłej wody!

Odpowiednio przygotuj skórę do zabiegu usuwania włosków – golenie, woskowanie, czy depilator to dobry pomysł dopiero po prysznicu! Ciepła woda i para zmiękczą delikatnie włoski i sprawią, że łatwiej będzie je usunąć. Dobrym pomysłem jest wykonanie peelingu, by usunąć martwe komórki naskórka – trudniej wtedy będzie o bakterie, które mogą powodować podrażnienia, puchnięcie i wrastanie.

Jak zapobiec wrastaniu włosków: pomyśl o technice

Wrastające włoski to częsty problem, kiedy wyrywasz włoski. Wyciąganie ich całkowicie z mieszków może spowodować, że zmienią kierunek wzrostu. Wyrywanie powoduje także, że włos musi wyrosnąć całkowicie od nowa, a kiedy rośnie „przebija się przez skórę”. Kiedy nie może tego zrobić zwija się i rośnie w nienaturalnym kierunku, wgłąb skóry. Nie musisz całkowicie rezygnować z wyrywania – staraj się jednak regularnie peelingować depilowane obszary – wtedy włoskom łatwiej będzie się „wydostać” i nie będziesz musiała zmagać się ze stanem zapalnym.

Nawet kiedy golisz ciało za pomocą maszynki, twoje ciało również może zareagować wrastaniem. Jeśli chcesz tego uniknąć przede wszystkim nie sięgaj po maszynkę zbyt często i nie dociskaj jej mocno do skóry podczas używania. Używaj czystych i ostrych maszynek i gol delikatnymi pociągnięciami zgodnymi z kierunkiem wzrostu włosa. Nie zapominaj o codziennym nawilżaniu skóry – dobrym pomysłem w przypadku skóry skłonnej do wrastania są składniki  dodatkowym działaniu antyseptycznym – na przykład masło shea i masło kakaowe.