Jak zadbać o włosy? Najczęstsze błędy w pielęgnacji

jak zadbać o włosy błędy w pielęgnacji włosów kosmyki fryzura uroda pielęgnacja

Jak zadbać o włosy? Codziennie je prostujesz, suszysz, kręcisz lokówką, a wszystko po to, by pięknie się prezentowały… Jednak te czynności mogą uszkodzić kosmyki. Wiele kobiet narzeka na swoje zniszczone włosy. Podpowiadamy, jakich błędów unikać, by cieszyć się zdrową i ładnie wyglądającą fryzurą.

Błędy, które skutkują zniszczeniem włosów

Dotykasz swoich kosmyków 100 razy dziennie, zbyt gwałtownie je szorujesz przy myciu, mocno ściskasz gumką robiąc kucyk lub koczek? To podstawowe błędy, które prowadzą do uszkodzenia zewnętrznej warstwy kosmyków, tzw. osłonki, a następnie do ich łamania. Przy myciu fryzury delikatnie masuj skalp opuszkami palców i nie ciągnij kosmyków. Po nałożeniu odżywki ale przed jej spłukaniem rozczesz włosy grzebieniem z szeroko rozmieszczonymi zębami. Zbyt ciasno założone gumki do włosów czy doczepiane kosmyki wyciągają włos z nasady, przez co ten staje się słaby i łatwiej ulega zniszczeniom, co gorsze, to powoduje także przerzedzenie fryzury. Jeśli czujesz, że twoje włosy są zbyt intensywnie ściągnięte, poluzuj gumkę, a w przypadku doczepianych włosów, poproś fryzjerkę o pomoc.

Jak zadbać o włosy? Umiar przede wszystkim

W pielęgnacji fryzury ważny jest umiar. Jak zadbać o włosy? Nie przegrzewaj i nie obciążaj ich! Narażone na duże temperatury osłonki włosa rozdzielają się i łamią. Nigdy nie susz mokrych włosów, nie będą one w stanie znieść nadmiaru ciepła. Po spłukaniu szamponu delikatnie wyciśnij kosmyki w ręcznik, nie szoruj ich. Skieruj umiarkowanie ciepły strumień powietrza w dół łodygi włosa, rozdmuchiwanie ich w każdym kierunku sprawi, że będą się puszyć. Kiedy kosmyki są już prawie suche, wyłącz suszarkę i delikatnie je przeczesz.

Stosowanie farby do włosów czy trwałej nie jest szkodliwe, o ile nie będzie wykonywane zbyt długo lub często. Nie wykonuj trwałej częściej niż co 4 miesiące i nie farbuj włosów w tym samym dniu. Przy takim zabiegu na włosy z koloryzacją najlepiej poczekać kilka tygodni.

Chcecie wiedzieć, jak w nieświadomy sposób możecie niszczyć włosy i jak temu zapobiec? Zachęcamy do lektury wpisu naszej blogerki Steph :)