Jak wybierać perfumy? Przewodnik po zapachach

jak wybierać perfumy jak dobrać zapach najlepsze perfumy

Często spotykamy osoby, które są wierne zapachowi perfum do tego stopnia, że stają się one ich prawdziwą wizytówką. Chciałabyś znaleźć zapach idealny? Dziś podpowiadamy, jak wybrać zapach dla siebie. Cel? Perfumy, które podkreślą osobowość, ukoją i zaintrygują :)

Rodziny zapachów – jak wybierać perfumy idealne?

Zapachy są klasyfikowane zgodnie z dominującymi cechami. Cztery najbardziej znane rodziny zapachowe wśród kompozycji przeznaczonych dla kobiet to: kwiatowe/słodkie, cytrusowe/owocowe/świeże, orientalne i drzewne/szypry. Oczywiście w ramach tych kategorii istnieje jeszcze wiele węższych podgrup, ale to absolutne podstawy!

Kwiatowe: przywodzą na myśl świeżo ścięte kwiaty – róże, goździki, lawenda, kwiat pomarańczy, fiołki, zapach porannej łąki… Działają na wyobraźnię, prawda? Wonie kwiatowe są uważane za najbardziej kobiece :)

Cytrusowe/owocowe/świeże: pomarańcza, limonka, grejpfrut, brzoskwinia i jabłko. Czyste, lekkie i dodające energii, aż chce się po nie sięgać!

Orientalne: ciepła wanilia, przyprawy, kadzidło, otulają jak atmosfera Dalekiego Wschodu – mgliście i zdecydowanie, jak tajemnica w buteleczce.

Drzewne/szypry: bergamotka, mech, patchouli – pachną, jak powrót do korzeni, bardzo ziemiste i naturalne.

Kluczem do wyboru zapachu idealnego jest naprzemienne wypróbowanie takich z różnych rodzin zapachowych. Jak stosować perfumy? Możesz zmieniać je w zależności od dnia, pogody, nastroju. Słodkie i kwiatowe wonie to doskonały wybór w lecie i za dnia, na randkę sięgnij po nutkę orientu. Chłodna pogoda doskonale zgrywa się z silniejszymi nutami zapachowymi, wtedy nie przytłaczają, a mogą się w pełni rozwinąć. Pobudzaj wyobraźnię zapachem!

Zapach dla ciebie

Jak wybrać perfumy, by pasowały do ciebie perfekcyjnie? Zapachy w buteleczkach to zestawy pieczołowicie dobranych nut zapachowych tak, by stanowiły idealną harmonię. Nasze ciało to chemia, a kontakt ze skórą może wpływać na zapach tego, co czeka na nas w szklanym opakowaniu. Najpierw spryskaj karteczkę, odczekaj ok. 10 minut i powąchaj ją ponownie. Jeśli zapach nadal ci się podoba, teraz wypróbuj go na skórze. Pamiętaj, że ze skóry suchej zapach „znika” szybciej, warto więc dbać o jej nawilżenie. Zmysł węchu wyostrza się wraz z upływem dnia, jak również przy cieplejszej pogodzie – perfumy warto więc wybierać w godzinach popołudniowych, kiedy jesteśmy bardziej czuli na zapachowe niuanse. Wbrew obiegowej opinii, nie powinnaś testować wielu zapachów w tym samym momencie. Jeśli masz ochotę odkryć tajemnicę kilku buteleczek, powąchaj kawę, która często jest wystawiana w perfumeriach w malutkich słoiczkach – oczyścisz nozdrza, a zapachy nie będą się nakładać.

Cudownego testowania :)