Jak wybierać krem pod oczy?

Woman applying cream on face near the eyes

Skóra pod oczami wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jest wyjątkowo cienka, przez to – bezbronna i najszybciej ujawnia oznaki starzenia i przesuszenia. Choć wszystkie o tym wiemy, bardzo często zdarza nam się akurat tę część twarzy zaniedbywać, co powoduje, że wyglądamy na przemęczone, a skóra jest podrażniona i ściągnięta. Brzmi znajomo? Na skórze pod oczami bardzo szybko widoczne są też brak snu, zła dieta i oznaki rozwijających się chorób, a jako, że ten obszar jest szczególnie delikatny nie powinnyśmy zapominać o dokładnym demakijażu, masażu i doborze właściwego kosmetyku.

Skóra pod oczami – dlaczego wymaga uwagi?

Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo cienka i bardzo szybko „daje znać” o tym, że coś złego dzieje się z naszym ciałem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest bardzo płytko unaczyniona, a wszystkie żyłki, które przebiegają pod naskórkiem są wyjątkowo widoczne. Stąd brak snu, problemy wynikające z nieodpowiedniego żywienia, odwodnienie i stres bardzo często przybierają formę sińców i opuchlizny właśnie pod oczami. Skóra w tym miejscu cierpi w takich sytuacjach bardziej, ponieważ nie jest zaopatrzona w gruczoły łojowe, które zapewniłyby jej równowagę nawilżenia.

Krem pod oczy – kosmetyczne ABC

W tym przypadku sprawdza się zasada im wcześniej, tym lepiej. Czym właściwie różnią się kremy dedykowane tej właśnie okolicy od tych do pielęgnacji twarzy? Przede wszystkim są delikatniejsze i dostosowane do grubości i wrażliwości skóry pod oczami. Badania wykazują, że osoby po 20. roku życia powinny już koniecznie po taki kosmetyk sięgnąć. Na początek warto wypróbować kremy nawilżające, które są zbawieniem równoważącym wpływ zanieczyszczonego środowiska. Młodej cerze polecane są lekkie kremy-żele z wyciągiem z aloesu, świetlika, bławatka czy kompleksami witaminowymi, które na tym etapie doskonale wpłyną na kondycję skóry. Nieco później, po 30. roku życia, kiedy atakują już skórę pierwsze widoczne zmarszczki mimiczne, które na początku pojawiają się właśnie w okolicy oczu, warto sięgnąć po odrobinę cięższy kaliber – sprawdzą się tu silnie nawilżające kosmetyki z kwasem hialuronowym, antyoksydantami, koenzymem Q10 i innymi substancjami silnie nawilżającymi. Silniejsze działanie przeciwstarzeniowe mają kosmetyki z zawartością retinolu oraz dużymi dawkami witaminy C czy peptydów pobudzających syntezę kolagenu. W miar upływu lat warto też częściej sięgać po maseczki i sera pod oczy, które często dostępne są w formie wygodnych do zastosowania płatków.