Jak prawidłowo myć włosy – porady

jak_prawidlowo_myc_wlosy_mycie_włosów

Mycie włosów to niewątpliwie jedna z najbardziej rutynowych urodowych czynności – i właśnie przez tę rutynę często wpadamy w pułapkę. Jak prawidłowo myć włosy? Na to pytanie odpowiedź jest prosta, wystarczy przyjrzeć się sprawie z bliska :)

Jak prawidłowo myć włosy: zacznij od czesania

Kobiety najczęściej narzekają na to, że po myciu ich włosy są tak splątane, że każde spotkanie z grzebieniem kończy się wyrywaniem całych garści. Warto o to zadbać na początku mycia i pamiętać, że rozczesywanie kosmetyków na mokro to prawdziwa pielęgnacyjna zbrodnia. Zanim zmoczysz fryzurę, delikatnie rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach – nie poplączą się, a Ty dodatkowo usuniesz resztki preparatów do stylizacji i mycie będzie łatwiejsze. Po rozczesaniu włosów zmocz je dokładnie letnią wodą i nałóż szampon. Nigdy nie wylewaj go bezpośrednio na włosy – tak trudno kontrolować ilość kosmetyku! Ile szamponu potrzebujesz? Wystarczy objętość równa wielkości orzecha włoskiego. Szampon dodatkowo warto rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1, taka mieszanka będzie delikatniejsza zarówno dla włosów, jak i skóry głowy, którą przecież bardzo łatwo podrażnić!

Klucz do sukcesu? Delikatność

Na pytanie, jak prawidłowo myć włosy, najbardziej precyzyjna odpowiedź jest tylko jedna: delikatnie! Nie szarp kosmyków podczas mycia, a szampon nakładaj i rozprowadzaj powolnymi, okrężnymi ruchami. Delikatność odnosi się także do temperatury wody – ta powinna być letnia, by nie uszkadzać struktury włosa i nie narażać kosmyków na działanie wysokiej temperatury. Podobna zasada powinna Ci towarzyszyć również przy osuszaniu włosów – nigdy nie trzyj ich ręcznikiem! Możesz je delikatnie odcisnąć, ale nie plącz ich i nie szarp – w ten sposób nie rozdwoisz końcówek i nie połamiesz włosów, a fryzura będzie wyglądała zdrowiej. Ostatnim etapem mycia włosów jest ich suszenie – jeśli masz na to czas, pozwól im wyschnąć naturalnie. Jeśli nie – nie staraj się tego procesu przyspieszać na siłę. Wysoka temperatura sprawi, że – owszem – będą szybciej suche, ale zniszczenia, na które je narazisz będą nieproporcjonalne do korzyści. Staraj się suszyć je za pomocą suszarki z jonizacją i regulacją temperatury!