Jak pozbyć się przebarwień słonecznych? Ciesz się latem!

Jak pozbyć się przebarwień słonecznych skóra słońce przebarwienia opalanie uroda

Często mylone z piegami, trudne do usunięcia – sprawiają, że cera staje się mniej promienna i wygląda na zmęczoną. Jaka jest różnica między piegami a przebarwieniami? Przede wszystkim taka, że piegi pojawiają się samoistnie i są przeważnie cechą osób o wyjątkowo jasnej karnacji, a za posłoneczne plamki odpowiedzialna jest ekspozycja na promienie UV. Przebarwienia słoneczne na twarzy, czyli wątpliwe wakacyjne pamiątki, często odbierają nam radość z lata. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można się ich skutecznie pozbyć.

Jak pozbyć się przebarwień słonecznych: poznaj przyczyny

Przebarwienia mogą mieć różne odcienie, zarówno jaśniejsze, jak i ciemniejsze od naturalnej karnacji. Zazwyczaj pojawiają się w obszarach narażonych na ekspozycję słoneczną, tj. na nosie, policzkach, nad górną wargą, na czole, dekolcie i wierzchu dłoni. Najczęściej są płaskie i są po prostu zmianą pigmentacyjną. Powodowane są bezpośrednio przez promieniowanie ultrafioletowe (uwaga także na solarium!), w większości przypadków nie dają dodatkowych objawów, ale możliwe jest delikatne swędzenie.  Plamki to objaw nadprodukcji melaniny lub bezpośrednia konsekwencja poparzeń słonecznych. Pamiętaj o tym, że zbyt intensywne eksponowanie ciała na słońcu to również prosta droga do przedwczesnego starzenia się skóry – czyli przesuszeń, zmarszczek i utraty jędrności. Można im zapobiegać przede wszystkim nie zapominając o używaniu preparatów z filtrem – nawet wtedy, gdy słońce nie jest ostre – i unikaniu słońca całkowicie w godzinach 10-14, kiedy operuje najbardziej intensywnie.

Pożegnaj przebarwienia: naturalnie i profesjonalnie

Są dwie metody pozbywania się nieestetycznych śladów po udanych wakacjach – naturalna i profesjonalna. Jeśli twoje przebarwienia są niewielkie spróbuj powalczyć z nimi w domu. Pomóc może nakładany na ciemniejsze miejsca ocet jabłkowy (zawiera kwasy alfa-hydroksylowe) i sok z cytryny, które rozjaśniają skutecznie skórę. Możesz wymieszać je w proporcji 1:1 i używać każdego wieczora jak toniku. Uważaj! Taka kwasowa mieszanka może spowodować uwrażliwienie skóry na czynniki środowiskowe – nie zapominaj o pielęgnacji i ochronie przeciw UV. Jeśli sok z cytryny cię podrażnia, wymieszaj go z wodą mineralną, albo miodem (wtedy sprawdzi się jako maseczka). Warto wypróbować także miąższ aloesu, który naturalnie regeneruje skórę, a także okłady z zielonej herbaty i mleka.

Jeśli wolisz zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, a twoje przebarwienia są duże i widoczne, zacznij od wizyty u dermatologa. Przede wszystkim sprawdzi, czy żadna ze zmian nie wykazuje cech nowotworu i zaleci dalszą terapię – najczęściej są to złuszczające peelingi z zawartością kwasów, terapia retinoidami albo laseroterapia, krioterapia czy dermabrazja. Laser pomaga wyeliminować komórki, które produkują zwiększoną ilość melaniny, a zamrażanie po prostu niszczy sam pigment. Dermatolog dokładnie obejrzy twoje zmiany i zasugeruje najlepsze wyjście z sytuacji.