Jak poradzić sobie z rozstępami? Lepiej zapobiegać niż leczyć!

jak_poradzic_sobie_z_rozstepami

Wzmianka o rozstępach u większości z nas wywołuje gęsią skórkę – mogą one w różnych momentach życia może dotyczyć nawet 3/4 z nas. Zamiast pogrążać się w obawach i biernie czekać aż ten problem nas dopadnie, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Co robić, by poprawić jędrność i elastyczność skóry i nie dopuścić do tego, by niechciane „paseczki” pojawiły się na brzuchu, udach, czy pośladkach? Przede wszystkim zapobiegać, a zanim się za to zabierzemy – zrozumieć źródło powstawania problemu, by dobrać właściwą i skuteczną strategię.

Jak poradzić sobie z rozstępami: poznaj wroga

Rozstępy to nieestetyczne, przypominające blizny zmiany, które pojawiają się najczęściej w okolicy brzucha, ud, pośladków a nawet ramion, czy piersi. Są objawem zaburzeń funkcjonowania białek zapewniających skórze jędrność i elastyczność – kolagenu i elastyny. Kiedy równowaga skóry jest zaburzona, włókna kolagenowe słabną, a skóra w tych miejscach staje się cieńsza, przebarwiona i podatna na rozciąganie. Powstawanie rozstępów jest dwuetapowe: pierwszy to stan zapalny skóry (zmiany są wtedy ciemne, często różowe lub ciemnofioletowe), drugi to faza zanikowa – zmiany stają się dużo jaśniejsze (przybierają białoperłowy kolor) i mniej widoczne, ale na w tym momencie usunięcie ich jest bardzo trudne, a głębokie ślady mogą pozostać delikatnie widoczne. W walce z rozstępami kluczowy jest więc dobór właściwej pielęgnacji, opartej na składnikach dostosowanych do potrzeb skóry podatnej na utratę elastyczności. Słowem, które powinnaś ciągle mieć w pamięci jest prewencja! Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz dbać o newralgiczne obszary, unikniesz trudnych do zniwelowania zmian, a skóra pozostanie sprężysta i nienaruszona.

Rozstępy pod lupą: ogranicz ryzyko

O zapobieganiu rozstępom powinny pomyśleć przede wszystkim te z nas, które szybko przybierają lub tracą na wadze (nieestetyczne zmiany pojawiają się np. podczas odchudzania lub w trakcie ciąży). Choć drogeryjne półki uginają się pod ciężarem dedykowanych problemowi kosmetyków, warto poświęcić kilka chwil na wybranie tego najbardziej efektywnego. Jak dobierać składniki pielęgnacyjne? Przede wszystkim pod kątem poprawy jędrności i elastyczności skóry. Warto zwrócić uwagę na substancje pochodzenia roślinnego, które zapobiegną wiotczeniu wspomagając syntezę kolagenu i elastyny (wyciągi z anyżu, skrzypu polnego i Centella Asiatica). Równie ważna dla utrzymania odpowiedniego napięcia skóry jest antyoksydacja (zwróć uwagę na kosmetyki z zawartością witaminy E, która odżywi naskórek i zadziała przeciwutleniająco). Dodatkowo, powinnaś zadbać o równowagę lipidową i właściwy metabolizm tłuszczu. Warto postawić na składniki wyszczuplające i poprawiające spalanie komórek tłuszczowych, takie jak guarana i kofeina.

Nie daj się rozstępom: działaj zdecydowanie

Dobór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych to połowa sukcesu w zapobieganiu rozstępom. Druga połowa należy do ciebie! Pamiętaj, że składniki zadziałają właściwie tylko wtedy, kiedy będziesz systematycznie i odpowiednio dostarczać je skórze. Znajdź czas na to, by dbać o partie ciała szczególnie narażone na utratę  elastyczności dwa razy dziennie. Pośpiech jest twoim wrogiem – masuj ciało okrężnymi ruchami do momentu, do którego twój kosmetyk całkowicie się wchłonie. Poświęć sobie odrobinę uwagi i potraktuj takie domowe zabiegi jako przyjemną urodową inwestycję, dzięki której będziesz mogła cieszyć się jędrnym i gładkim ciałem bez obaw o przykre niespodzianki :)