Jak dobrać kolor włosów do typu urody?

kolor włosów a uroda jak dobrać kolor włosów do typu urody

Twój idealny odcień włosów nie jest kaprysem czy trendem. Kolor, który doda twojej skórze blasku i rozświetli oczy jest zakorzeniony w teorii koloru, chemii i nauce! W rzeczywistości mniej chodzi o barwę włosów, którą ty chcesz mieć, a więcej o to, co lubi twój odcień skóry! Idealny kolor włosów będzie nie tylko uzupełniać karnację i podkreślać najlepsze cechy twarzy, ale może również odmłodzić nasz wygląd! Jak odpowiednio dobrać kolor włosów do karnacji? Dowiesz się ze wskazówek poniżej.

Wskazówka z natury

Najważniejszą zasadą jest, że twój naturalny kolor włosów to zakres odcień, w którym należy pozostać. Jeśli wyjdziesz poza ten obszar, prawdopodobnie osiągniesz efekt nie tylko zniszczonych i matowych, ale i sztucznie wyglądających włosów w porównaniu do twojej cery! Dlaczego? Bo, choć na pierwszy rzut oka mogą one być całkowicie różne, naturalny kolor włosów i odcień cery mają takie same bazowe pigmenty!

Pigmentacja koloru

Zmiana koloru włosów trwałym farbowaniem podnosi zewnętrzny ton i ukazuje naturalne refleksy włosów. Dlatego dla bardziej trwałego i najbardziej naturalnie wyglądającego koloru pomyśl o odcieniu, w jaki słońce zamienia twoje włosy podczas letnich miesięcy.  Tony te są tym, co pojawi się naturalnie, należy się więc ich trzymać farbując włosy.

Kolor włosów określamy na dwa sposoby: poprzez poziom i odcień. Poziom koloru działa w skali od 1 do 10, (gdzie 1 to najciemniejszy kolor, np. kruczoczarny, a 10 najlżejszy, jak np. platynowy blond). Z każdym poziomem związane są  określone pigmenty koloru -eumelanina (czarno-brązowy) i feomelanina (czerwono-brązowy), które kontrolują odcień włosów. Ciemne włosy (poziom 1-4), zawierają wiele czerwonych pigmentów, a blond włosy (poziomy 7-10) składają się  głównie ze złotych pigmentów.  Jeśli twój odcień plasuje się gdzieś w środku (poziomy 5-6), będzie to znaczyć, że posiadasz więcej pigmentów pomarańczowych, czyli  połączenia czerwonego i żółtego.

Karnacja a kolor włosów

Twoja karnacja odgrywa bardzo ważną rolę w doborze koloru włosów. Odcień cery zawiera bowiem te same pigmenty, co twoje włosy. Jeśli jesteś naturalną szatynką lub brunetką, najprawdopodobniej posiadasz cieplejszą karnację i masz ziemiste podtony skóry, jak pomarańcz, brąz, złoto czy pomarańczowo-rudy. Jeżeli natomiast twoim naturalnym kolorem jest blond, zapewne masz chłodniejsze pigmenty jak niebieski, zielony czy różowy.

Osoby z ciepłą karnacją lepiej będą wyglądać w ciepłych kolorach włosów, jak złoty blond czy miodowy brąz.  I na odwrót, osoby o zimnej karnacji będą się prezentować zdecydowanie lepiej w chłodniejszych kolorach, jak popielaty blond, czerń czy kasztanowy brąz.

Jeśli nie jesteś pewna co do karnacji jaką posiadasz, istnieje prosty sposób, by to sprawdzić. Spójrz na żyłę w ramieniu w naturalnym świetle dziennym. Jeżeli jest zielonkawa, posiadasz ciepłą karnację, jeżeli niebieskawa – masz zimne podtony skóry

Kolor włosów a wiek

Pamiętaj, że odcień twojej skóry zmienia się wraz z wiekiem. Platynowe blondy i czernie, które uwydatniają niedoskonałości i zmarszczki zostaw więc młodszym. Zaraz po tym, jak zaczynasz siwieć, twoje włosy stają się odrobinę ciemniejsze. Z biegiem lat twoja skóra przygotowuje się do utraty pigmentu, kiedy więc twoje włosy robią się siwe, karnacja jest jaśniejsza.

Najważniejsze, by pamiętać, jakie odcienie farb będą współgrać z twoją cerą! Jeśli jednak nie przejmujesz się tym, że twój nowy kolor włosów może wyglądać sztucznie przy twojej karnacji, wybierz taki odcień, jaki ci pasuje i do dzieła! ;)