Jak dobierać krem z filtrem UV? Zabezpiecz się dobrze!

jak dobierać krem z filtrem UV opalanie kremy ochrona przeciwsłoneczna uroda skóra ciało

Zazwyczaj wybierając kosmetyk mający chronić nas przed słońcem zwracamy największą uwagę na cyfry, hołdując zasadzie: im wyższy, tym lepszy. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że powinniśmy brać pod uwagę więcej czynników, by krem naprawdę chronił i pielęgnował skórę. Jak dobierać kosmetyk dostosowany precyzyjnie do potrzeb skóry?

Jak dobierać krem z filtrem UV: o promieniowaniu i skórze

Myślisz, że wiesz wszystko na temat promieniowania UVA i UVB? Do rozwiązania pozostaje kwestia promieniowania podczerwonego. Promieniowanie UV to ok. 7% światła słonecznego docierającego do naszej skóry. Promieniowanie podczerowne (IR) to pozostałe 53%. Kilka lat temu naukowcy byli pewni, że powłoka ozonowa absorbuje większość promieniowania podczerwonego i nie mamy się czym martwić – ostatnie badania pokazują jednak, że sprawa nie jest tak prosta, warto więc na etykietach zaawansowanych kosmetyków sprawdzać, czy zapewniają pewną ochronę.

Krem dla mnie: dopasuj go do częstych aktywności

Krem ochronny powinien podążać za nami krok w krok, stąd konieczność dopasowania go do stylu życia. Jeśli lubisz wylegiwać się na słońcu, wybierz krem z wyoką ochroną SPF, najlepiej taki, który zawiera składnik określany jako avobenzone – absorbuje on całe spektrum promieniowania UVA, pamiętaj by powtarzać kilkukrotnie aplikację w ciągu dnia  na plaży.Nie zapominaj o dodatkowej ochronie – plażowy parasol to bardzo dobry wybór na upalne dni spędzane na świeżym powietrzu. Miłośnicy sportów uprawianych na zewnątrz powinni natomiast sięgać po wodoodporne produkty o szerokim spektrum działania. Dlaczego wodoodporne? PRzede wszystkim dlatego, by ochrona nie znikała wraz z wysiłkiem i potem. Na rynku dostępne są preparaty dla sportowców, które nie wykazują działania komedogennego i pozwalają skórze oddychać. Jeśli masz wrażliwą skórę, wybieraj kosmetyki, które mają wiele różnych filtrów w małym stężeniu – taki skład zapobiega podrażnieniom. Uwaga! Wodoodporne „filtry” są mniej odporne na działanie wody, kiedy korzystamy z basenu niż w kontakcie ze słoną, morską wodą – pamiętaj o ponownym nakłądaniu produktu po każdej kąpieli! Ochronę UV do swoich potrzeb powinny także precyzyjnie dopasować osoby, które na co dzień przemieszczają się jedynie po mieście. Nawet jeśli wydaje ci się, że droga do i z pracy i lunch na słońcu to nie powód, by szczególnie się chronić, prawda jest taka, że kiedy dodasz do siebie „kawałki dnia” spędzane na słońcu, może się okazać, że to całkiem dużo czasu. Te z nas, które dbają o wygląd powinny nigdy pomijać nakładania preparatu z filtrem przed aplikacją podkładu. Nie zapominaj o szyi i dekolcie!