Jak czyścić pędzle do makijażu? Oszczędź cerze kłopotów!

jak czyścić pędzle do makijażu pędzle do makijażu konserwacja pędzli do makijażu

Bardzo wiele z nas do codziennego makijażu używa pędzli. Popularne jest aplikowanie za ich pomocą zarówno płynnych jak i sypkich kosmetyków, a korzystanie z pędzli powoduje, że nie musimy twarzy dotykać dłońmi. Wydawałoby się, że dzięki temu chronimy ją przed kontaktem z zanieczyszczeniami i bakteriami – i właściwie rzeczywiście tak jest, dopóki zachowujemy właściwe zasady higieny i pielęgnacji akcesoriów do make upu. Jak czyścić pędzle do makijażu, by jak najdłużej zachowały odpowiedni kształt i kondycję? Powinnyśmy to robić często i pamiętając o kilku istotnych zasadach.

Jak czyścić pędzle do makijażu: podstawowe zasady

Wiele zależy od tego, jaki kosmetyk nakładasz danym pędzlem. Na tych, na których znajdują się resztki płynnych i oleistych kosmetyków – takich jak podkłady, korektory, płynne cienie i pomadki – łatwiej rozmnażają się bakterie. Warto więc czyścić je codziennie za pomocą dezynfekujących środków przeznaczonych do pielęgnacji pędzli, na przykład tych w sprayu – są wygodne i nie wymagają wiele czasu. Pędzle używane do nakładania produktów sypkich możesz czyścić odrobinę rzadziej, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu. Sprawa wygląda trochę inaczej, jeśli zmagasz się na co dzień z problemami skórnymi takimi jak trądzik. Wtedy twoje pędzle powinny być czyszczone jak najczęściej – na co dzień możesz używać wspomnianego sprayu, ale co kilka dni zafunduj im głębsze oczyszczanie za pomocą delikatnego szamponu do włosów lub na przykład płynu do higieny intymnej, który również jest delikatny i nie wpłynie źle na włosie pędzla (zwłaszcza, gdy używasz tych naturalnych).

Czyszczenie pędzli: praktyczne wskazówki

Pędzle czyść pod bieżącą, letnią wodą, do momentu, w którym przestaną z nich spływać kolorowe resztki kosmetyku i woda będzie zupełnie czysta. Spieniony szampon lub żel nakładaj delikatnie, dłonią – nie szarp włosia! Unikaj energicznego osuszania pędzli za pomocą ręcznika – najlepiej odcisnąć nadmiar wody w papierowy lub chusteczkę higieniczną. Tak samo szkodliwe dla struktury pędzla jest gwałtowne wykręcanie włosa – może się ono połamać lub powyrywać. Jak suszyć wyczyszczone akcesoria? Najlepiej płasko rozłożone na kawałku ręcznika papierowego, bądź zawieszone włosiem w dół, za rączkę. Pamiętaj by zostawić je w spokoju do momentu, do którego wyschną całkowicie i nie przyspieszać suszenia ani suszarką, ani poprzez położenie ich na kaloryferze (to może tylko rozpuścić klej w trzonku, lub uszkodzić delikatne włosie).