Czyszczenie szczotki do włosów – przydatne porady

czyszczenie szczotki do włosów włosy pielęgnacja szczotka grzebień fryzura

Czyszczenie szczotki do włosów to czynność, którą powinnyśmy wykonywać regularnie. Niestety często zdarza się, że o tym zapominamy – podobnie jak o przemywaniu pędzli do makijażu. Są to niestety najczęściej popełniane urodowe grzeszki, które warto zmienić i dodać do listy pielęgnacyjnych rytuałów. Dziś radzimy, jak czyścić szczotki do włosów i nie narażać się na zanieczyszczenia i podrażnienia skóry głowy.

Czyszczenie szczotki do włosów – dlaczego to takie ważne?

Być może twoja szczotka jest brudna od nadmiaru środków do pielęgnacji i stylizacji włosów, a może po prostu używasz tej samej od wielu lat? Tak czy inaczej, powinnaś się zastanowić – czy warto jeszcze próbować doczyścić ulubiony produkt czy może zainwestować w zupełnie nowy? Czeszemy nasze włosy, by wyglądały ładnie, by pozbyć się kołtunów i wygładzić kosmyki. Jeśli jednak na włoskach szczotki zgromadzona jest porcja martwych włosów czy resztek kosmetyków, samo czesanie jest bezużyteczne i może prowadzić do niszczenia fryzury! Brudne szczotki mogą sprawić, że nasze włosy będą wyglądać na nieświeże, przetłuszczone i oklapnięte. Poza tym zbiorowisko resztek produktów do stylizacji to doskonałe siedlisko kurzu i bakterii, które są nieustannie przenoszone na nasz skalp. To może skutkować zaczerwienieniem skóry głowy i stanami zapalnymi. Jeśli masz łupież, może być on reakcją na wyżej wspomniane zanieczyszczenia. Czy już wiesz, dlaczego czyszczenie szczotki do włosów jest tak istotne?

Czas na porządki!

Najlepszym sposobem na przedłużenie trwałości i wydajności szczotki jest każdorazowe usuwanie włosów pozostałych na produkcie po czesaniu i dokładne mycie go co tydzień. Zebrane kosmyki możesz usunąć za pomocą grzebienia, który łatwo wejdzie we włosie szczotki i zbierze pozostałości. Jeżeli na szczotce zalegają zaschnięte resztki kosmetyków do stylizacji, powinnaś przygotować specjalną mieszankę i dokładnie oczyścić swoje akcesorium. Czyszczenie szczotki do włosów możesz wykonać za pomocą mikstury przyrządzonej z łyżeczki sody oczyszczonej, szklanki wody i łyżeczki szamponu. Taką mieszankę nałóż na nieużywaną szczoteczkę do zębów (najlepiej dla dzieci – mniejszy rozmiar zapewni dokładniejsze szorowanie trudno dostępnych miejsc) i dokładnie wymyj szczotkę. Następnie kilkukrotnie opłucz włosie w ciepłej wodzie (jeśli masz drewnianą szczotkę nigdy nie zamaczaj jej całej!), delikatnie otrzep nadmiar wody i pozostaw na noc do wyschnięcia.

Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany szczotki, to zależy od kilku czynników – od jej jakości, częstotliwości użycia, materiału wykonania – jednak zasadniczo powinno się to robić co pół roku lub rok, by zapobiec zniszczeniom włosów. Czas na zmiany, do dzieła! :)