Czym jest cera mieszana? Porady i pielęgnacja

co to jest cera mieszana potrzeby cery mieszanej cera mieszana kosmetyki

O cerze mieszanej mówimy, kiedy w tym samym czasie nasza twarz przejawia oznaki przynajmniej 2 różnych typów skóry. Najczęściej z tego rodzaju skórą mamy do czynienia wtedy, gdy niektóre partie buzi są suche lub się łuszczą, a środkowa jej część – nos, broda i czoło (popularnie zwana strefą T) jest tłusta. Cera mieszana może także charakteryzować się jednoczesnym występowaniem zmarszczek, trądziku i suchej skóry. Jak odpowiednio dbać o ten rodzaj skóry?

Dlaczego moja cera jest mieszana?

Do powstawania cery mieszanej przyczynia się wiele czynników  – czasem są to po prostu geny, jednak możliwości pojawienia się tego zjawiska będą różnić się u poszczególnych osób. Niektórzy ludzie cierpią na trądzik i suchość skóry, inni mają skłonność do pojawiania się pryszczy oraz łuszczącej się i zaczerwienionej skóry. Innym powszechnym powodem występowania cery mieszanej mogą być kosmetyki, których używamy. Jeśli stosujemy produkty zawierające podrażniające nas składniki, mogą one stymulować produkcję oleju w strefie T, tym samym przesuszając skórę i powodując jej zaczerwienienia. Wszystkie kosmetyki, których używasz, muszą być odpowiednio dobrane do poszczególnego typu cery – nawet, jeśli oznacza to stosowanie innych produktów do różnych partii twarzy!

Cera mieszana: jak dbać?

  •  Delikatne oczyszczenie

By zapobiec podrażnieniom lub przesuszeniu, zawsze przemywaj twarz delikatnym, rozpuszczalnym  w wodzie produktem do demakijażu. Jeśli twoja cera to mieszanka skóry tłustej i suchej, najlepsze będą produkty o konsystencji żelowej lub pianki. Jeżeli natomiast masz suchą i trądzikową skórę, idealne będzie lekkie mleczko do demakijażu. Niezależnie od konsystencji, produkty te muszą być delikatne! Dobry kosmetyk to taki, który nie zawiera substancji podrażniających czy zapachów, to pierwszy krok w pielęgnacji cery mieszanej.

  •  Tonik

Jeśli używasz toniku, nie może on zawierać żadnych substancji podrażniających, które zawierają alkohol, oczar, mentol, zapach (naturalny lub syntetyczny) czy olejki cytrusów.

  •  Ochrona przed słońcem

Krem przeciwsłoneczny powinien być stosowany codziennie, przez cały rok, jeśli chcesz zapobiec zmarszczkom i innym oznakom starzenia skóry! Jeśli masz tłustą skórę ze skłonnością do trądziku, podkład i puder prasowany mogą zapewnić ochronę jakiej potrzebujesz. Jeśli masz skórę wrażliwą i trądzik różowaty, wybieraj filtry z aktywnymi składnikami dwutlenku tytanu lub tlenku cynku.

  •  Złuszczanie

Przy regularnym stosowaniu produktów na bazie beta- hydroksykwasów (BHA / kwasu salicylowego) lub alfa-hydroksykwasów (AHA,  kwas glikolowy) o odpowiedniej dla twojego typu skóry konsystencji (żel lub płyn do tłustej, skłonnej do pryszczy skóry, albo balsam dla skóry normalnej i suchej), odkryjesz normalną, zdrową skórę ukrywającą się pod spodem! BHA jest szczególnie pomocne dla normalnej, tłustej lub skłonnej do pryszczy skóry, ponieważ nie tylko złuszcza powierzchnię, ale także oczyszcza ją wewnątrz porów zmniejszając ich wielkość, odblokowując je i zabijając bakterie powodujące trądzik. BHA jest koniecznością dla każdego, kto zmaga się z zaskórnikami i rozszerzonymi porami!

Punktowa pielęgnacja  różnych rodzajów skóry na twarzy

  • Na suche partie nałóż substancje nawilżające w postaci kremu lub balsamu
  • Jeśli masz tłustą i suchą skórę jednocześnie, zastosuj podkład z matowym wykończeniem, ale najpierw na suche obszary zaaplikuj nawilżający fluid lub serum.
  • Jeśli okolica oczu jest najbardziej suchą częścią twarzy, możesz użyć gęstego, kremowego balsamu lub serum wokół tego obszaru. Dla mniej przesuszonych miejsc twarzy można użyć kremu nawilżającego o konsystencji balsamu, a na obszarach tłustych tonik wystarczy, aby utrzymać zdrową skórę.
  • Pamiętaj, aby unikać balsamów i kremów nawilżających na tłustych częściach buzi, ponieważ sprawią, że te partie będą wyglądać na przetłuszczone.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko odpowiednio zadbać o swoją cerę mieszaną! :)