Blizny potrądzikowe: mamy na nie sposoby!

blizny potrądzikowe

Trądzik może odbierać humor i pewność siebie kobietom w nie tylko bardzo młodym wieku. Tym gorzej, jeśli wiąże się on z nieestetycznymi bliznami, które dodatkowo przez co najmniej kilka miesięcy przypominają o niedoskonałościach, o których wolałybyśmy zapomnieć tak szybko, jak tylko to możliwe. Choć blizny potrądzikowe w większości bledną i znikają samoczynnie w ciągu kilku miesięcy, są sposoby na przyspieszenie tego procesu tak, by cieszyć się gładką twarzą szybciej :)

Blizny potrądzikowe – wszystkie identyczne?

Istnieje kilka typów blizn potrądzikowych, przede wszystkim dzielą się na blizny zanikowe (ubytek w tkance tłuszczowej albo mięśniowej w warstwie pod naskórkiem), czyli takie, które objawiają się zagłębieniami w skórze oraz bliznowce, czyli wypukłe, guzkowate zmiany, które na początku rozwoju stopniowo powiększają się i powierzchniowo przekraczają rozmiar pierwotnej zmiany (mogą też swędzieć i boleć). Czy można się ich pozbyć całkowicie? Odpowiedź na to pytanie jest taka sama, jak w przypadku innych blizn – nie jest możliwe całkowite pozbycie się blizn, ale można znacząco zniwelować zaczerwienienie i rozmiar zmian, tak by stały się właściwie niezauważalne.

Jak pożegnać ślady?

Przede wszystkim powinnaś zaprzyjaźnić się z kosmetykami wybielającymi, najskuteczniejsze są kremy o zawartości kwasu salicylowego, pomogą na przebarwienia potrądzikowe (czyli powierzchniowe zmiany pozostałe po wykwitach). Większe blizny typu keloidowego (bliznowce) można leczyć za pomocą preparatów na bazie silikonu, które przyspieszają regenerację skóry i proces gojenia się ran hamując tworzenie się nowych naczyń krwionośnych i redukując zaczerwienienie. Takie preparaty stosuj regularnie, dwa razy dziennie, aplikując cienką warstwę bezpośrednio na zmianę. Pamiętaj, że nie wolno stosować silikonowych preparatów na niezagojone ranki! Nieocenione są również kosmetyki zawierające heparynę, wyciąg z cebuli, kwasy owocowe oraz kwas hialuronowy. Jeśli nie skutkują, warto wybrać się do dermatologa, by dobrał specjalistyczne dermokosmetyki o silniejszym działaniu z zawartością kortykosteroidów, kwasów i polisiloksanów.

Blizny potrądzikowe w domu i gabinecie

Pozbywając się blizn warto też sięgnąć po preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego, który łagodzi i wygładza zmiany, jednak osoby o skłonnościach alergicznych powinny ten kosmetyk stosować ostrożnie. Domowe sposoby na wspomaganie walki ze śladami to sok z limonki lub cytryny (rozjaśnia), ocet winny (działa jak peeling chemiczny) oraz masaż (wymaga długotrwałego stosowania, ale pomaga w przypadku wypukłych zmian). Jeżeli twoje zmiany są w zaawansowanym stadium, warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego lub dermatologa. Pierwsze rozwiązanie jest dla tych z nas, którym wystarczą zabiegi mikrodermabrazji albo specjalistyczne peelingi z kwasem glikolowym, dermatolog natomiast może zalecić chirurgiczne metody wypełniania blizn zanikowych (dla zaostrzonych stanów) albo zaawansowane zabiegi medycyny estetycznej takiej jak wypełnianie zmian kolagenem albo zabieg laserowy.