Atopowe zapalenie skóry: wskazówki dotyczące pielęgnacji

atopowe zapalenie skóry AZS skóra atopowa jak dbać o skórę atopową

Egzema jest chroniczną chorobą skóry, która przejawia się łuszczącą się i swędzącą wysypką. Atopowe zapalenie skóry jest najbardziej znanym jej typem.

Schorzenie to wywoływane jest nadwrażliwą reakcją (podobną do alergii), która prowadzi do długotrwałego zapalenia skóry. Jeśli cierpisz na egzemę, odpowiednia pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna dla leczenia tej choroby. Wysypka najczęściej pojawia się na twarzy, łokciach, kolanach, dłoniach i skalpie. Wśród jej przyczyn znaleźć można czynniki jak alergeny, przegrzanie czy pocenie, stres, jedzenie, kontakt z wełną, zwierzętami czy mydłami.

Na ratunek swędzeniu i drapaniu

Staraj się nie drapać wysypki na skórze zajętej zapaleniem. Pozbądź się swędzenia poprzez użycie substancji nawilżających, sterydów do stosowania miejscowego lub innych przepisanych kremów. Rozważ założenie lekkich rękawiczek na noc, jeśli problemem jest drapanie skóry podczas snu. Doustne leki antyhistaminowe będą pomocne, jeśli masz alergie (często możesz je kupić bez recepty). Niektóre z tych leków mogą powodować senność, ale pomogą zwalczyć problem nocnego drapania. Sama wysypka, tak jak i drapanie, często powoduje pękanie skóry, co może prowadzić do infekcji. Uważaj na zaczerwienienia, puchnięcie, uczucie gorąca czy inne objawy infekcji.

Codzienna pielęgnacja

Pielęgnacja skóry zaczyna się od oczyszczania. Jeśli masz atopowe zapalenie skóry, unikaj wysuszających mydeł czy ostrych detergentów. Średni poziom pH mydła to 9-10, a normalne pH skóry to 4-5. Ze względu na tę różnicę, mydło zwiększa pH skóry do niechcianego poziomu, co pogarsza sytuację. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie środków bez zawartości mydła, bo są one zazwyczaj pozbawione laurylosiarczanu sodu. Ta substancja chemiczna powoduje pienienie się mydła i może powodować podrażnienia.

Regularnie nawilżaj skórę. Używaj maści, kremów lub balsamów 2-3 razy dziennie. Substancje nawilżające powinny być bezalkoholowe, bezzapachowe i nie mogą zawierać innych składników chemicznych. Produkty nawilżające są najbardziej skuteczne aplikowane na mokrą lub wilgotną skórę. Zaraz po prysznicu lub kapieli osusz ciało i niezwłocznie nałóż krem albo balsam. Poszczególne typy substancji nawilżających mogą być użyte o różnych porach dnia. Pomóc może także nawilżacz powietrza w twoim mieszkaniu.  Unikaj produktów, które pogarszają twoje objawy. Są to:

 • jedzenie, jak jajka (szczególnie dotyczy to dzieci) – zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem
 • wełna, lanolina i inne “drapiące” materiały. Uzywaj gładkich ubrań i pościeli, np. bawełnianych
 • uważaj, by nie ubierać się za grubo w cieplejsze dni
 • silne mydła i detergenty, podobnie jak chemikalia i rozpuszczalniki
 • nagłe zmiany temperatury i stres, co może powodować pocenie i pogorszyć twój stan

Biorąc prysznic lub kąpiel:

 • rzadziej zażywaj kąpieli i skróć kontakt z wodą do potrzebnego minimum. Krótsze, chłodniejsze kąpiele są lepsze niż te długie i gorące.
 • wybieraj delikatne produkty oczyszczające zamiast tradycyjnych mydeł i używaj ich jedynie na twarzy, pod pachami, w okolicach intymnych, rękach i stopach
 • nie szoruj i nie wysuszaj skóry zbyt mocno lub zbyt długo
 • ważne jest by od razu po kąpieli, gdy skóra jest wilgotna,  nałożyć maść, krem lub balsam.

Atopowe zapalenie skóry a kontakt z lekarzem

Kortykosteroidy to leki używane do leczenia zaczerwienienia czy zapalenia skóry. Kortykosteroidy do stosowania miejscowego (zwane także sterydami) zawierają hormon, który koi zaognioną czy opuchniętą skórę. Twój lekarz dokladnie poinformuje, jak często i jaką ilość takiego leku użyć. Możesz też dostać doustne specyfiki, pamiętaj jednak, by precyzyjnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Umów się na wizytę lekarską, jeśli:

 • egzema „nie reaguje” na użycie substancji nawilżających czy unikanie alergenów
 • pogarszają się twoje symptomy lub leczenie jest nieskuteczne
 • zauważasz oznaki infekcji (gorączka, zaczerwienienie, ból)

atop

 

1. Biały Jeleń – hipoalergiczny płyn micelarny

2. Bioderma Atoderm Nutritive – odżywczy krem do skóry suchej i odwodnionej

3. Iwostin Lipidia – krem lipidowy do skory wrażliwej, alergicznej i suchej

4. La Roche-Posay Lipikar Baume AP – balsam przywracający natłuszczenie skóry atopowej