5 codziennych czynności, które powodują zmarszczki

zmarszczki co powoduje zmarszczki czynności które powodują zmarszczki

Możesz być pewna, że wraz z wiekiem przychodzą dwie rzeczy: mądrość i… zmarszczki. O ile na tę pierwszą opcję się cieszymy, druga nie jest już tak ekscytująca. Oczywiście czasu nie da się cofnąć, można jednak albo opóźnić pojawienie się niechcianych linii, albo wpłynąć na to, ile ich będzie. Zapoznaj się z poniższą listą codziennych nawyków, które mogą pogorszyć kondycję twojej cery oraz dowiedz się, jak możesz ten problem zminimalizować!

Żujesz gumę

Wielbicielki świeżego oddechu: przykro to mówić,  ale żucie gumy powoduje zmarszczki, bo zmusza usta do nieustannego przybierania różnych kształtów. Czynność ta często powtarzana skutkuje opadaniem kącików ust i zarysowaniem mięśnia dolnej linii szczęki, a te procesy ciężko odwrócić. Lepsze rozwiązanie to miętówki, listki odświeżające oddech, mycie zębów… wszystko inne, byle nie guma!

Śpisz na brzuchu

Nieustanny ucisk na twarz (poduszką) powoduje „zgięcia” na twarzy, co z kolei prowadzi do zmarszczek. Marszczenie brwi podczas snu również jest powodem pojawiania się niechcianych linii. Rozwiązanie? Śpij na plecach (możesz ułożyć poduszkę pod kolana, co uchroni przed zmianą pozycji podczas snu, lub zamienić swoją poduszkę na niską i płaską), a jeżeli problemem jest marszczenie twarzy w nocy, spróbuj użyć specjalnych plasterków na zmarszczki mimiczne, produkty te stabilizują skórę w nocy – załóż je przed pójściem spać.

Palisz papierosy

Jest wiele powodów, by rzucić palenie, dlatego cieszymy się, że do tej listy możemy dodać kolejny: palenie sprawia, że szybciej zaczynasz wyglądać staro, ponieważ blokuje przepływ krwi w skórze, uniemożliwiając komórkom zdobycie tlenu i substancji odżywczych, by pozostały zdrowe i regenerowały się. Dodatkowo, chemikalia zawarte w dymie papierosowym uszkadzają włókna skóry i elastynę, a ściskanie ust tworzy widoczne linie wokół nich.

Kochasz cukier

Nie jest tajemnicą, że zbyt częste podjadanie słodkości odbija się na twoich biodrach, jednak zajadanie się słodkimi przekąskami może również uszkodzić twoją skórę! Molekuły cukru wiążą się z tkankami białek w procesie zwanym glikacją. Kiedy to się dzieje, w krwioobiegu powstają nowe, szkodliwe molekuły, które niszczą kolagen i elastynę – włókna odpowiedzialne za utrzymanie gładkiej i napiętej skóry.

Nie możesz żyć bez swojego smartfona – zmarszczki gotowe!

Nasze telefony i tablety mogą być współwinowajcami w powstawaniu zmarszczek poniżej brody. Tylko pomyśl: twoja szyja jest zgięta pod niewłaściwym kątem, kiedy nieustannie patrzysz w dół wpatrując się w ekrany gadżetów. Z pewnością zauważyłaś natychmiastowe tego efekty – obolała szyja i zaczerwienione oczy, jednak pozostałe skutki mogą pojawić się z czasem, włączając zmarszczki na szyi. Rozwiązaniem może być przeglądanie ekranu w bardziej ergonomiczny sposób, np. przy użyciu podstawek do telefonów czy tabletów, by zminimalizować szansę pojawienia się niechcianych linii.